Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Świnka Peppa bez ochrony to początek

24 marca 2022 | Prawo co dnia | Katarzyna Jedynak-Gierada Krzysztof Czyżewski

Tzw. dekret Putina i działania rosyjskich sądów wskazują, że realnie możemy mieć do czynienia z legalizacją naruszeń wobec wyłącznych praw do licencjonowanych wyrobów. Otworzy to drzwi naruszycielom z Rosji i innych państw, nieuznanych za „nieprzyjazne” do kopiowania, wprowadzania na rynek i czerpania korzyści z cudzej pracy twórczej.

Kiedy jeden z rosyjskich sądów oddalił pozew o odszkodowanie za kopiowanie wizerunku Świnki Peppy i naruszenie znaku towarowego do tejże bajkowej postaci, świat związany z prawem własności intelektualnej zaczął drżeć w posadach i zadawać sobie fundamentalne pytanie – czy to była jednorazowa akcja, czy jednak postanowienia i stosowanie dekretu Putina pójdą dalej.

Od czego się zaczęło?

6 marca 2022 roku rosyjski rząd wydał tzw. dekret Putina dotyczący patentów, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych. Zgodnie z jego treścią, rosyjski system obowiązkowego licencjonowania praw patentowych został zmieniony tak, aby posiadacze patentów związani z krajami, które nałożyły sankcje na Rosję, nie otrzymywali już opłat licencyjnych.

We dekrecie zapisano: „W stosunku do posiadaczy patentów związanych z obcymi państwami, którzy dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko rosyjskim podmiotom prawnym i osobom fizycznym (w tym, jeśli tacy posiadacze patentów mają obywatelstwo tych państw, ich miejscem rejestracji, miejscem prowadzenia przedsądowej działalności gospodarczej lub miejscem uzyskiwania przez nich przedsądowego zysku z takiej działalności są te państwa), kwota odszkodowania wynosi 0 procent rzeczywistego dochodu osoby, która: skorzystała z prawa do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12224

Wydanie: 12224

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Raporty RZ

Zamów abonament